Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Czym zajmuje się projektant wnętrz? Na czym polega praca architekta wnętrz?

Na pozór wydaje się, że są to proste pytania. Bo przecież powszechnie wiadomo czym zajmuje się projektant wnętrz i na czym polega jego praca. Architekci wnętrz projektują, aranżują i stylizują wnętrza. Ot i cała praca projektanta wnętrz.

A tak naprawdę na czym polega praca architekta wnętrz? Otóż rozglądając się wśród znajomych projektantów, okazuje się, że to nie do końca jest tak jak powszechnie się o tym myśli.

Poniższy tekst opracowliśnmy z myślą o osobach, które zamierzają wkroczyć w świat architektury wnętrz chcąc w nim projektować wnętrza.

Koncepcja wnętrza.

Praca osoby zajmującej się aranżacją wnętrz oczywiście polega na tworzeniu koncepcji wnętrza. Czyli na doborze detali, dodatków, na wyborze mebli i kolorów ścian. Aranżacja wnętrza to również dbałość o to, żeby wszystkie te przedmioty harmonizowały się ze sobą nadając projektowanemu wnętrzu zamierzony klimat, styl. To wbrew pozorom  bardzo trudne zajęcie, stawiające wysokie wymagania architektom wnętrz, od których poza poczuciem estetyki, wrażliwości na piękno (jedni to mają inni nie), wymaga się  wiedzy z zakresu stylistyki wnętrz, kompozycji kolorów, meblarstwa, materiałoznawstwa i wielu innych dziedzin z pogranicza architektury i budownictwa. Przydatna okazuje się też być znajomość oferty rynkowej, czyli wiedza o tym co, gdzie i za ile można kupić.

Bardzo zaskakującym może się okazać informacja uzyskana w rozmowach z projektantami wnętrz z wieloletnim doświadczeniem. Otóż jednogłośnie twierdzą oni, że tak naprawdę wyjątkowo zdarza się, że klient który daje całkowicie wolną ręką “kupując każdą koncepcję wnętrza”. Okazuje się, że klienci w zdecydowanej większości doskonale dobrze wiedzą czego oczekują od swoich wnętrz, że mają swóje gusta i upodobania poza ramy których nie są gotowi wykraczać. I tak często praca architekta wnętrz zostaje sprowadzona do roli projektanta poruszającego się w ciasnych widełkach wyznaczonych gustem i upodobaniem klienta. Sposobem na odniesienie sukcesu jest wsłuchanie się w oczekiwania klienta.

Rozmowa z klientem.

Do stworzenia koncepcji wnętrza potrzebna jest rozmowa z klientem, która może dać podwalny pod dobry projekt. To dzięki rozmowie z inwestorem można uchwycić jego oczekiwania co do wnętrza.
Umiejętność prowadzenia rozmowy z klientem jest jednak umiejętnością wyjątkową, bo i trudną samą w sobie i wymagającą pracy nad zarządzaniem komunikacją z ludźmi. W początkach mojej kariery jako stylisty wnętrz, pokusiłem się o badanie, które jak się okazało finalnie trwało trzy lata. Chodziło mi o zdobycie obiektywnie weryfikowalnej wiedzy na temat realizacji zleceń projektowych, a właściwie mówiąc ilości poprawek w chwili przekazywania projektu. I wyniki były zaskakujące – im lepiej przygotowywałem się do rozmowy z klientem tym mniej poprawek w projektach, aż do chwili, w której praktycznie nie zdarzają mi się poprawki.
Przebiegowi takiej wypracowanej przeze mnie modelowej rozmowy poświęcę jeden z osobnych wpisów.

Wizki, wizualizacje i rendery.

Każdy, myślę że bez wyjątku, każdy projektant wnętrz musi perfekcyjnie posługiwać się jakimś programem do projektowania wnętrz. Poza tym architekt wnętrz powinien mieć możliwe szeroką wiedzę o tworzeniu fotorealistycznych wizualizacji. Czyli takich wizualizacji, które można pomylić ze zdjęciami realnie istniejących pomieszczeń. I tu z pewnością przydaje się wiedza z zakresu fotografii (kadrowanie, oświetlenie), kompozycji obrazu i wiele innych pokrewnych dziedzin.
Tak czy inaczej praca projektanta to nie tylko praca koncepcyjna, rozmowy z klientem ale i godziny spędzone przed komputerem. Z tym urządzeniem będzie trzeba się zaprzyjaźnić.

Zakupy? Tak zakupy.

To w sumie jeden z przyjemniejszych elementów wykonywanego zawodu projektanta, stylisty wnętrz, przynajmniej dla wielu architektów przestrzeni domowej. W praktyce wielu wręcz klientów prosi o pomoc czy to w wyborze płytek płytek, czy innych dodatków.

Jeśli wpis okazał się pomocny, powiedz nam o tym w komentarzu.

 

Zobacz inne

Tanio, szybko, dobrze – trójkąt idealny? Wybieramy optymalny program CAD do projektowania z wieczystą licencją

Jaki program CAD 2D wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jakie uprawnienia są potrzebne do wykonywania zawodu architekta wnętrz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *