SOLIDWORKS zmienia licencjonowanie

SOLIDWORKS zmienia licencjonowanie 

W ostatnim czasie wśród klientów i potencjalnych użytkowników programu SOLIDWORKS pojawiły się obawy ze zmianą polityki licencjonowania. Popularne dotąd licencjonowanie wieczyste jest pod znakiem zapytania. SOLIDWORKS nałożył nacisk na promowanie licencji czasowych ( subskrypcji ), czy zrezygnują całkowicie z licencji wieczystych tak, jak to było w przypadku AUTODESK w 2016 roku? 

Co spowodowały zmiany licencjonowania AUTODESK, popularnych dawniej systemów AutoCAD i INVENTOR ? Co może czekać użytkowników SOLIDWORKS ? 

Użytkownicy systemów AUTODESK, którzy korzystali z licencji wieczystych zostali postawieni przed faktem dokonanym bez możliwości wyboru formy licencjonowania. Producent wycofał ze swojej oferty licencje wieczyste, wprowadzając subskrypcje roczną, dwuletnią ( tylko odnowienie ) i trzyletnią. Firmy, które zapłaciły kilkadziesiąt tysięcy za swoje programy, zostały poinformowane, że jeśli nie zakupią subskrypcji, ich licencja przestanie działać. Użytkownik może korzystać z programu do czasu aż nie wystąpi awaria komputera czy problem licencją. Jeśli program przestaje działać, AUTODESK je blokuje i jedyną opcją jest zakupienie subskrypcji. Zapewnienia z ich strony, że jest to bardzo dobre rozwiązanie kłóci się z kosztami jakie muszą ponieść teraz firmy by móc korzystać z oprogramowania. Zamiast jednorazowego kosztu klient płaci za system cyklicznie, obciążając tym samym budżet firmy. Jeśli duże firmy szukają alternatyw by zminimalizować koszty i przejść na program z licencją wieczystą, to co ma powiedzieć mała firma czy jednoosobowe działalności, gdzie liczą się z każdym generowanym dodatkowo kosztem?!

Dodatkowo AUTODESK wycofał popularne licencje sieciowe i wprowadził licencje wyłącznie na nazwanego użytkownika. Co to wszystko oznacza w praktyce? Wycofanie licencji sieciowych przekłada się na wzrost kosztów wielu przedsiębiorstw. Do tej pory firmy korzystały z licencji pływających (sieciowych) w przypadkach, kiedy część z pracowników używała narzędzia sporadycznie. Wykorzystywanie jednej licencji na kilku stanowiskach jest wygodne i pozwala zoptymalizować ilość kupionych programów, także w przypadku pracy zmianowej. Co AUTODESK zaproponował w związku ze wdrożonymi zmianami? Przez okres roku posiadacze licencji sieciowej mogli wymienić ją na dwie licencje jednostanowiskowe, oczywiście pod warunkiem wniesienia opłaty za roczną subskrypcję. Po tym czasie (dokładnie po 08.07.2021 r.) żadne licencje sieciowe nie są wspierane czy serwisowane przez producenta. Użytkownicy nie mogą ich przedłużyć, dlatego konieczny jest zakup licencji jednostanowiskowych lub… sprawdzenie oferty konkurencji. 

AUTODESK zyskał tą zmianą wielu przeciwników i rozgniewanych klientów, którzy zrezygnowali ze współpracy z nimi. Czy tak samo będzie w przypadku SOLIDWORKS? Według opinii aktualnych klientów systemu, TAK! Klienci mają obawy po otrzymaniu telefonu od pracowników SOLIDWORKS z „super” ofertą przejścia z licencji wieczystej na czasową oraz wykupienia subskrypcji z góry na 3-4 lata w przód by otrzymać promocyjną ofertę. Ale czy kilkadziesiąt tysięcy EUR to atrakcyjna oferta by zrezygnować z tego co się sprawdza? Co gdy klient nie potrzebuje nowszej wersji i nie ma takich możliwości by obciążać budżet firmowy co roku czy co trzy lata? 

Nie ukrywają również zaskoczenia i zniesmaczenia potencjalni klienci, którzy otrzymują ofertę na licencję wieczystą ale z warunkiem wykupienia do przodu opieki subskrypcyjnej. Firmy tym samym boją się co się stanie z takimi licencjami, że przestaną działać jak w przypadku licencji AUTODESK. Mimo otrzymania ofert promocyjnych w wielu przypadkach wygrywa rozsądek i klient szuka alternatywnego rozwiązania, które nie będzie generować tak ogromnych kosztów w przyszłości. 

Jak rozwinie się sytuacja z licencjonowaniem SOLIDWORKS ? Jak wpłynie ona na popularność systemu ? Tego zapewne dowiemy się w najbliższym czasie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *