GstarCAD – tańszy zamiennik AutoCAD.

Jeżeli jesteś związany z branżą, która wykorzystuje projektowanie 2D lub 3D, wiesz zapewne, czym jest oprogramowanie CAD.

Niezależnie od tego, jaka jest Twoja specjalizacja architektura, inżynieria czy geodezja łatwo się domyślić, na którym z dostępnych programów pracujesz, bo zwykle jest to AutoCAD.

Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta. Lubimy to, co już znamy, dlatego łatwo zrozumieć niechęć do zmiany oprogramowania, zwłaszcza jeśli pracowało się na nim na studiach, kursach i przy pierwszych zleceniach. Sytuacja zmienia się, gdy zaczynamy pracować na własny rachunek i kalkulować zyski oraz straty. Mobilizuje to do poszukiwania optymalizacji kosztów przez rozpatrywanie alternatywnego rozwiązania.

W moim przypadku takim rozwiązaniem okazał się GstarCAD, początkowo testowałam go z czystej ciekawości. Szczególną uwagę zwracałam na porównanie podstawowych funkcji obydwu programów. Różnic było niewiele, a wszystko to co dotychczas znałam i czego używałam w AutoCAD, bez problemu odnalazłam w testowanym zamienniku. Nawet wizualnie są do siebie bardzo zbliżone, więc jeszcze bardziej nim się zainteresowałam i zobaczcie, co odkryłam w przypadku GstarCAD:

  • niższą cenę,
  • intuicyjność obsługi,
  • nowe, ciekawe rozwiązania,
  • wydajność,
  • kompatybilność z projektami utworzonymi jeszcze w AutoCAD,
  • sprawność i wsparcie przy dużych rysunkach.

Wieczysta licencja

Aspektem, który bez wątpienia przekonuje do programu wielu kupujących, jest oferowana wieczysta licencja, która umożliwia użytkowanie programu bez potrzeby subskrypcji i niepewności, czy w kolejnym roku cena nie zostanie podniesiona i czy dla mojego biznesu nie będzie za wysoka. W tej chwili roczna licencja AutoCAD to wydatek ok. 2 600 PLN.

Dlatego jest to opcja zdecydowanie mniej opłacalna, bo model subskrypcyjny wprowadza element niepewności ceny. Jako właściciel firmy chciałabym wiedzieć, że moja sytuacja finansowa i funkcjonowanie firmy nie będzie uzależnione od ceny posiadanej licencji.

Czy GstarCAD różni się od AutoCAD?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dokonać subskrypcji AutoCAD, ale osobiście nie widzę
w tym realnych korzyści i oszczędności. GstarCAD jest dla mnie za to inwestycją z krwi i kości – zwraca się i przynosi zysk już od chwili zakupu. Wystarczy wspomnieć fakt, że projektant, pracując na tańszej alternatywie, jest tak samo wydajny, generując jednocześnie mniejsze koszty. No a dodatkowo licencje mogę dowolnie „przerzucać” pomiędzy pracownikami, udostępniając narzędzie tym, którzy akurat potrzebują. Niestety, w przypadku AutoCAD, nie mam takiej możliwości.

Kończysz studia, myślisz o otwarciu własnej firmy…

Miałeś zajęcia z AutoCAD, chodziłeś na kursy z AutoCAD, znasz go i zastanawiasz się na ile „przesiadka” na inny soft, może być problematyczna?

Nie musisz już szukać dalej informacji w Internecie. Spójrz na poniższe porównanie…

Tak, to są ekrany „usera” AutoCAD i GstarCAD.

Czy widzisz różnice? – jeżeli nie, to nie będzie dla Ciebie stanowiło problemu, na którym z systemów pracujesz.

Zobacz poniżej, jak to wygląda:

Gwarantuję Ci, że jeśli pokażesz komuś na komputerze GstarCAD’a zamiast AutoCAD’a nawet nie zauważy, że pracuje w innym programie. Jak widzisz programy są niemal identyczne. A jakie są więc różnice w praktyce?

W pracy z rysunkiem płaskim, czyli w 2D, zdecydowanie korzystniej wypada GstarCAD.

A teraz UWAGA – najlepsze.

Sama to przetestowałam!

Jeśli masz ciekawy pomysł na funkcję, która Twoim zdaniem ułatwiłaby pracę w programie GstarCAD – napisz do dystrybutora i przedstaw zagadnienie. Jeżeli nie będzie to jakaś „rewolucja”, to jest bardzo duża szansa, że oczekiwana funkcjonalność pojawi się w systemie i będziesz mógł użyć „nowej ikony” na pasku.

Tak samo będzie, jeśli używasz lispów i nie działają one w środowisku GstarCAD. Napisz. Sprawdź za kilka dni na stronie: https://gstarcad.pl/nakladki/lispy/. Ja mogę się pochwalić „zrealizowaniem” mojego zapotrzebowania na dwa dodatkowe lispy. Obecnie korzystam z tych makr niemal codziennie, a moja praca nad projektem trwa o wiele krócej.

Ile czasu zajmuje Ci np. narysowanie skarpy czy rampy dla osoby niepełnosprawnej o odpowiednim procentowym spadku? Miałeś kiedyś problem, aby zmienić wszystkie napisy w rysunku na drukowane, a może zrobić tabelaryczne zestawienie bloków rysunkowych? Odkąd odkryłam tę stronę, takie rzeczy zajmują mi teraz kilka sekund.

Odnoszę wrażenie, że GstarCAD jest dużo bardziej elastyczny, jeśli chodzi o reagowanie na potrzeby użytkowników. Oczywiście nie jest tak kolorowo, że piszesz i masz, niemniej jednak przy odrobinie cierpliwości i determinacji można wiele uzyskać.

I na koniec o finansach.

GstarCAD jest tańszą alternatywą oprogramowania CAD, licencja wieczysta kosztuje w tej chwili ok 1 990 PLN a producent zapowiada również wdrożenie abonamentu miesięcznego, z bardzo przystępną ceną. Jeśli to prawda, będzie to bardzo miła niespodzianka. zwłaszcza jeśli cena byłaby poniżej 100 PLN. Masz zlecenie, podpinasz kartę i płacisz niewielką kwotę i możesz działać. Masz nowego pracownika czy stażystę, też nie ma problemu.

Warto wygospodarować chwilę czasu na testy programu i sprawdzenie, ile można zaoszczędzić. Nawet w czasie wakacji!

Policz, ile możesz zaoszczędzić. Ja to zrobiłam i kwota była znacząca dla budżetu mojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *