Oprogramowanie CAD z licencją wieczystą czy w subskrypcji? Co się bardziej opłaca?

Jeśli w swojej firmie posiadasz oprogramowanie CAD, to zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z wysokich kosztów utrzymania licencji. Powiedzmy sobie szczerze, wiodące programy CAD nie należą do najtańszych, a co gorsza ich licencji nie można już wykupić na własność, a jedynie wypożyczyć na z góry określony czas. 

To rozwiązanie jest oczywiście wygodne dla producenta oprogramowania,  jednak z punktu widzenia przedsiębiorcy sprawa nie wygląda już tak kolorowo. Prowadzi to do absurdalnej sytuacji, w której program CAD zakupiony w modelu subskrypcyjnym jako podstawowe narzędzie pracy projektanta, zaczyna nieustannie generować koszty, stając się niejako „kulą u nogi” dla budżetu firmy.

Nie brzmi to zachęcająco, prawda? Na szczęcie w dalszym ciągu są na rynku dostępne również  programy CAD z wieczystą licencją, bez subskrypcji. W ich przypadku płacisz raz i… masz program na własność. Niby proste i oczywiste rozwiązanie, ale w obecnych czasach z jakiegoś powodu coraz rzadziej spotykane.

W przypadku programów CAD z wieczystą licencją pojawiają się oczywiście płatne aktualizacje do nowszych wersji, ale nie są one w żaden sposób obowiązkowe. Innymi słowy możesz kupić taką aktualizację, aby zyskać dostęp do nowych funkcji czy też opcji, ale co warto podkreślić NIE MUSISZ tego robić. Decyzja należy do Ciebie i Twoich potrzeb projektowych.

Przykładem takiego oprogramowania CAD z wieczystą licencją jest GstarCAD. Ten uniwersalny program CAD zadomowił się już na dobre na naszym rynku i jest bardzo często wybierany przez rodzimych przedsiębiorców. Świadczy o tym m.in. informacja o 20 954 sprzedanych w Polsce licencji, widniejąca na głównej stronie polskiego dystrybutora https://gstarcad.pl/.

GstarCAD oprócz braku subskrypcji wyróżnia się również konkurencyjną ceną (wersja Standard – 1590 zł netto, wersja Professional – 1890 zł netto) oraz bogatą funkcjonalnością, niczym nie ustępując przy tym konkurencyjnym, bardziej znanym programom CAD 2D/3D. Dodatkowo GstarCAD obsługuje wiele nakładek branżowych m.in. dla: architektów, mechaników, geodetów, projektantów instalacji sanitarnych i elektrycznych, inżynierów budownictwa oraz inżynierów ruchu.

Najciekawiej jednak GstarCAD wypada na tle konkurencji, gdy weźmiemy pod uwagę koszty utrzymania. Dla przykładu porównajmy koszty utrzymania 3 licencji wieczystych GstarCAD z innym wiodącym programem CAD, na przestrzeni kolejno 3 i 5 lat.

  GstarCAD z licencją wieczystą Inny CAD w subskrypcji
Czas użytkowania licencji 3 lata 5 lat*
Koszt użytkowania 3 licencji 4 770 zł 16 200 zł
Koszt użytkowania 3 licencji 4 770 zł 27 000 zł
Oszczędność dzięki GstarCAD 14 610 zł 25 410 zł

* W cenę GstarCAD wliczona jedna aktualizacja. Ceny na dzień 15.06.2020 r.

Podsumowując, w przykładowym okresie 3 i 5 lat różnice w generowanych kosztach są ogromne. Z  wyliczeń jasno wynika przewaga zakupu licencji wieczystej GstarCAD nad modelem subskrypcyjnym oferowanym przez konkurencyjne rozwiązanie.

Do uzyskania powyższych wyników skorzystaliśmy ze specjalnego kalkulatora, który jest dostępny bezpłatnie na stronie polskiego dystrybutora GstarCAD. Dzięki niemu możesz samodzielnie sprawdzić różnice w kosztach w przypadku Twojej  firmy.

Kalkulator jest dostępny tutaj:  https://gstarcad.pl/dlabiznesu/

Przejdź do kalkulatora >

Zobacz inne

drukarka 3d cadxpert laboratoria przyszłości

Drukarka 3D w każdej szkole. Trwa nabór do programu Laboratoria Przyszłości

agh lab makerbot

Laboratorium 16 drukarek 3D MakerBot na Wydziale Zarządzania AGH

IronCAD vs. tradycyjne oprogramowanie CAD – Dlaczego użytkownicy wybierają IRONCAD

form 3 design 2

Dowiedz się, jak wygląda obsługa drukarki 3D w technologii SLA/LFS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *