BIM dla inżynierów, konstruktorów i architektów

Najlepszy program dla inżyniera budownictwa, czyli projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie

Program dla inżyniera budownictwa powinien uwzględniać modelowanie budynku, ale także projektowanie konstrukcji oraz sprawne zarządzanie całością prac. Technologia BIM umożliwia sprawną współpracę pomiędzy specjalistami z różnych branż, ale pozwala także na wykorzystanie jednego systemu niemal dla każdego etapie.

To oznacza, że projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie jest możliwe. Przykładem takiego zaawansowanego, a jednocześnie uniwersalnego narzędzia jest Allplan. Jest to rozwiązanie podzielone na trzy moduły:

Dzięki takiemu podziałowi efektywne projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie jest możliwe. Narzędzie dostępne jest z wieczystą licencją, co nadaje mu jeszcze większej atrakcyjności. Modelowanie budynku w technologii BIM, szczegółowa dokumentacja 2D na poziomie wykonawczym to warunki, jakie powinien spełniać program dla inżyniera budownictwa.

Zarówno projektowanie konstrukcji w technologii BIM, jak i modelowanie budynku wymagają ograniczenia do minimum ewentualnych błędów, czy kolizji. Odpowiednie narzędzie pozwala wykryć wszelkie nieścisłości już na wczesnym etapie projektowania, oszczędzając tym samym czas i przede wszystkim pieniądze.

Ogromną zaletą Allplan jest to, że pozwala zaprojektować pełen cykl życia budynku! Umożliwia współpracę specjalistów z różnych branż zarówno inżynierii lądowej, jak i architektury. Praca w obrębie jednego systemu jest bardzo wygodna i często uzasadniona ekonomicznie. Zakup poszczególnych modułów jednego oprogramowania może być bardziej opłacalny niż kompletowanie różnych narzędzi.

Duże znaczenie ma także wieczysta licencja oprogramowania. W większości przypadków możliwość wykupienia na własność narzędzia bardziej się opłaca. Oczywiście aktualizacje są ważne, ale dobrze jeżeli użytkownik ma wybór, czy chce w nie zainwestować, czy nie.

Czy program do projektowania BIM to już standard?

Czy dedykowany program do konstrukcji musi obsługiwać technologię BIM? Modelowanie informacji o budowaniu to rewolucyjna metoda, która podbija branże. Czy jest już standardem? Dla wielu osób tak, jednak są jeszcze pracownie, które wybierają klasyczne metody projektowania. Więc jaki program dla konstruktora? Czy musi to być narzędzie BIM?

Program do projektowania BIM ma wiele zalet. Jedną z podstawowych, jest możliwość współpracy pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin. Ogromnym ułatwieniem jest to, że nowoczesna metoda pozwala na uczestnictwo w pełnym cyklu życia projektu – od koncepcji, po realizację, aż do ewentualnej przebudowy, czy modernizacji. Dzięki temu wszystkie zmiany w obrębie obiektu są prostsze do zaplanowania i zrealizowania.

Szukając odpowiedzi: jaki program dla konstruktora? Możemy dojść do wniosku, że warto postawić na nowoczesną technologię. Program do projektowania BIM usprawnia pracę, ale także pomaga wychwycić ewentualne błędy i kolizje już w początkowych fazach projektowania. Ma to ogromne znaczenie dla całej inwestycji, przekłada się bowiem na szybszą realizację obiektu.

Dedykowany program do konstrukcji nie musi obsługiwać BIM, przez długi okres czasu specjaliści pracowali posługując się klasyczną metodą projektowania. Pytanie tylko, czy warto inwestować w technologię, która nie jest najnowsza? Nawet jeżeli dzisiaj BIM nie jest wszędzie standardem, to najpewniej stanie się nim w najbliższej przyszłości.

Oczywiście dedykowany program do konstrukcji powinien spełniać również inne cechy. Przede wszystkim dobrze jest zweryfikować jego płynność, zwłaszcza podczas obsługi zaawansowanych projektów. Jak zawsze nie bez znaczenia jest także koszt – stosunek ceny do jakości powinien być bardziej atrakcyjny dla użytkownika niż producenta.

Czy możemy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: Jaki program dla konstruktora? Ostatecznie to użytkownik musi samodzielnie podjąć decyzję. Dobrze jest patrzeć w stronę nowych technologii, bo to często okazuje się opłacalne, szczególnie w dłuższej perspektywie. Każdorazowo jednak warto samodzielnie przetestować kilka rozwiązań i zdecydować, które z nich odpowiada oczekiwaniom.

Program dla konstruktora, czyli projektowanie 3D BIM

Przejście z 2D CAD na projektowanie 3D BIM ma wiele zalet. Przede wszystkim zwiększa wydajność i produktywność, co ma duże przełożenie zarówno na czas pracy konstruktorów, jak i koszty związane z realizacją projektu. Duży wpływ ma także stosunkowo proste wprowadzanie wszelkich zmian – jest to przydatne zarówno na etapie projektowania, jak i przy ewentualnych zmianach w inwestycji.

Program dla konstruktora, który umożliwia modelowanie BIM to znaczne ułatwienie pracy. Samo przejście z projektowania 2D CAD wymaga wprawy i przyzwyczajenia się do innej metody pracy, ale finalnie wiąże się ze zwiększeniem komfortu i wydajności. Ogromne znaczenie ma także większa precyzja, dzięki możliwości wykrycia kolizji już na wczesnym etapie.

Projektowanie 3D BIM to oczywiście także możliwość współpracy pomiędzy przedstawicielami różnych branż. To kolejny aspekt, który przyczynił się do określanie technologii modelowania informacji o budowaniu mianem rewolucyjnej. Program dla konstruktora umożliwiający swobodną współpracę np. z architektem to duży postęp.

Modelowanie BIM jest dobrym rozwiązaniem także z perspektywy inwestora, który również może mieć dostęp do poszczególnych etapów pracy. Co więcej, wirtualne symulacje pomagają już na początku określić precyzyjny harmonogram i koszty związane z realizacją poszczególnych punktów.

Jak każda metoda, również modelowanie BIM ma swoich przeciwników. Przedstawiają oni wady zmiany na oprogramowanie 3D m.in. czas szkolenia personelu i związane z tym koszty. Solidne poznanie technologii i zrozumienie funkcjonowania narzędzia rzeczywiście wymaga zaangażowania. Dobrze jest postawić na profesjonalne szkolenia, które będą szybsze niż samodzielne wdrażanie oprogramowania.

Projektowanie 3D BIM, kiedy już zostanie wdrożone, skraca czas pracy nad projektem. Dzięki temu można w szybki sposób zniwelować straty związane z początkowym okresem nauki. Każda zmiana (w tym także rozwój) wiąże się z okresem wdrożenia. Jedno jest pewne, modelowanie informacji o budynku szturmem podbija branżę i jest to temat, któremu warto przyjrzeć się bliżej.

Zobacz więcej na stronie www.allbim.pl

Pobierz DEMO Allplan 2020

Zobacz inne

Kolejne, drastyczne zmiany na rynku oprogramowania CAD 3D

drukarka 3d cadxpert laboratoria przyszłości

Drukarka 3D w każdej szkole. Trwa nabór do programu Laboratoria Przyszłości

agh lab makerbot

Laboratorium 16 drukarek 3D MakerBot na Wydziale Zarządzania AGH

IronCAD vs. tradycyjne oprogramowanie CAD – Dlaczego użytkownicy wybierają IRONCAD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *