ikona-forum

Forum Druku 3D – wszystko, co trzeba wiedzieć o drukowaniu 3D

Technologie druku 3D nie są niczym nowym w polskim przemyśle, o czym przekonaliśmy się podczas Forum Druku 3D. W drugiej edycji tej konferencji uczestniczyliśmy w listopadzie 2017 roku. Rok minął w mgnieniu oka i już przygotowujemy się do kolejnej, trzeciej konferencji poświęconej przemysłowym zastosowaniom drukarek i skanerów 3D. Z tej okazji wato przypomnieć sobie, co działo się w trakcie poprzedniego Forum Druku 3D.

Weź udział w III Forum Druku 3D!

25 października 2018
Tauron Arena Kraków
Zarezerwuj miejsce na: https://3-forumdruku3d.evenea.pl/

 

Forum Druku 3D 2017 odbywało się wyjątkowo podczas Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL® oraz Międzynarodowych Targów Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND. Przez ten czas Kraków stał się przemysłową stolicą Polski. Pod jednym dachem hali EXPO można było zobaczyć innowacyjne maszyny i technologie, które mają wprowadzić naszą gospodarkę w perspektywę Industry 4.0.

Program konferencji doskonale wpisał się w ideę innowacyjności. Uczestnicy Forum Druku 3D w cenie biletu mogli wziąć udział zarówno w konferencji, jak i w targach. W ten sposób można było sprawdzić, jak konwencjonalne technologie i technologie przyrostowe nawzajem się uzupełniają i wspierają.

Po dokonaniu rejestracji i odebraniu pakietów konferencyjnych uczestnicy mogli napić się ciepłej kawy, co było bardzo pomocne w ten śnieżny, listopadowy poranek. Po oficjalnym rozpoczęciu konferencji głos zabrał Victor Golescu, MakerBot Territory Manager EMEA, który przedstawił kierunki rozwoju technologii addytywnych w Przemyśle 4.0, a także zaprezentował wyniki raportu poświęconego wykorzystaniu drukarek 3D przez zagraniczne firmy.

Następnie głos zabrał prof. dr hab. inż. Stefan Szczepanik z Pracowni Przetwórstwa Stopów i Materiałów Specjalnych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który omówił swoje badania nad wytrzymałością i zastosowaniem materiałów do druku 3D. Profesor Szczepanik zaapelował również o większe wsparcie dla instytucji naukowych. Profesor uświadomił słuchaczom, że innowacyjność nie jest możliwa bez wzajemnej, ścisłej współpracy jednostek naukowych i badawczych z przedsiębiorstwami. Przed pierwszą przerwą na kawę wystąpił również Piotr Gurga, Dyrektor ds. technicznych w CadXpert, który przedstawił specjalistyczne zastosowania systemów Stratasys w różnych branżach, m.in. w motoryzacji oraz w lotnictwie.

Kolejny blok prelekcji obfitował w liczne przykłady zastosowań druku 3D w postaci case studies. Eksperci z firmy CadXpert przedstawili możliwości prototypowania i produkcji w technologiach: FDM, PolyJet, SLA, a także w technologii proszkowej SLS. Dwa kolejne wystąpienia poświęcono skanerom 3D. Prelegenci z firmy Evatronix skupili się przede wszystkim na designie w branży automotive, natomiast Mikołaj Wilkiewicz z VPI Polska przedstawił różnice, zalety i możliwości skanerów 3D: światła strukturalnego i laserowych.

Program Konferencji obfitował w interesujące prelekcje, ale także praktyczne warsztaty. W drugiej części wydarzenia uczestnicy w trzech salach, w kameralnym gronie mogli przyjrzeć się wybranym zagadnieniom technologii 3D. Podczas warsztatów poświęconych projektowaniu 3D uczestnicy poznawali funkcje oprogramowania IRONCAD. Organizatorzy zadbali o to, by każda osoba mogła pracować na komputerze i krok po kroku wykonywać polecenia prowadzącego. Uczestnicy mieli okazję poznać dokładnie budowę drukarek 3D oraz ich funkcje. Na warsztatach „Drukowanie 3D w praktyce” zaprezentowano urządzenia Stratasys F370 (z serii F123) oraz Formlabs Form 2. Na warsztatach poświęconych skanowaniu 3D przedstawiono ręczne skanery światła strukturalnego z serii EinScan-Pro.

Dodatkowo podczas trwania całej Konferencji każdy mógł zobaczyć i wziąć do ręki przykładowe wydruki, zaglądnąć do drukarki 3D lub zobaczyć skanery 3D w akcji. Organizacja takich wydarzeń oraz wysoka frekwencja świadczą o tym, że polscy przedsiębiorcy szukają innowacyjnych rozwiązań i chcą je wdrażać we własnych firmach. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić na trzecią edycję Forum Druku 3D w 2018 roku.

Zobacz inne

Spotkaj się z Nami na targach BUDMA 2020

banner-1000x480

Forum Druku 3D – weź udział w najważniejszej konferencji o druku 3D w Polsce

Banner-do-artykułu-akademia-druku

Akademia Druku 3D – bezpłatne szkolenia i warsztaty z drukowania 3D

GstarCAD – bezpłatne szkolenia dla czytelników bloga Artcrafter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *