GstarCAD – popularne nakładki branżowe

GstarCAD – popularne nakładki branżowe

GstarCAD to popularne, uniwersalne rozwiązanie CAD. Swoją popularność zdobywa niską ceną, wieczystą licencją i wysoką wydajnością. Miano uniwersalnego zaś zawdzięcza środowiskom 2D i 3D, a także specjalistycznymi nakładkom branżowym, które ułatwiają pracę specjalistów. Kompatybilnych nakładek z GstarCAD jest wiele, w niniejszym tekście poruszymy tylko kilka najpopularniejszych, w tym:

 • Aplus,
 • GaCAD (głównie GA Znaki),
 • Programy geodezyjne,
 • CAD dla elektryka (programy do rysowania schematów elektrycznych).

Część nakładek do GstarCAD jest bezpłatnych (np. Lisp Autonumerowanie, Lisp SSD, LenCal), za inne trzeba dodatkowo zapłacić. Ceny różnią się pomiędzy sobą w zależności od przeznaczenia nakładek i ich funkcjonalności. Wykorzystywanie ich w codziennej pracy jest bardzo wygodne – usprawniają, przyspieszają i ułatwiają codzienne obowiązki.

Aplus – nakładka dla architektów, konstruktorów oraz projektantów instalacji

Aplus to nakładka, której podstawowym zadaniem jest przyspieszenie i usprawnienie projektowania obiektów architektonicznych.  Jej zastosowanie wprowadza do programu GstarCAD technologię BIM oraz obszerną bibliotekę czystych bloków DWG. Aplus to narzędzie, po które chętnie sięgają polskie biura architektoniczne.

Nakładka dla architektów wprowadza do programu aż 2500 przydatnych funkcji! Nie sposób jest ich wszystkich wymienić w jednym tekście. Do najważniejszych należą zaawansowane zestawienia powierzchni (zgodne również z polskimi normami), zaawansowane zestawienia bloków, tekstów i atrybutów oraz legendy hatchy, warstw i linii.

APLUS integruje swoje menu w górnym pasku programu, do którego jest przyłączona. Posiada także swoje paski narzędzi. Dla wygody użytkownika komendy pogrupowane są w kategorie. Dzięki temu łatwiej można odnaleźć potrzebne polecenie. Dodatkowo każda komenda posiada swoją ikonkę oraz skrót (oba dostępne w menu).

Nakładka Aplus jest również kompatybilna z innymi programami, np. z Autodesk AutoCAD. Powstała z myślą o architektach, ale w trakcie rozwoju rozszerzono jej funkcjonalność także do innych branż. Dzięki temu z powodzeniem mogą z nich korzystać nie tylko architekci, ale także konstruktorzy i projektanci instalacji.

Aplus cieszy się bardzo dużą popularnością, nie tylko w Polsce. Stanowi ona rzeczywistą odpowiedź na potrzeby projektantów, inżynierów i architektów. Jest to program, który nieustannie rozwijany jest już od 10 lat! Cały czas pracują nad nim specjaliści z dziedziny architektury i programowania.

GaCAD – nakładki dla inżynierów ruchu

GaCAD to pakiet pięciu programów (nakładek) dedykowanych inżynierom ruchu. W jego skład wchodzą:

 • GA Bezpieczeństwo
 • GA Przedmiar
 • GA Przepustowość
 • GA Sygnalizacja
 • GA Znaki

Najbardziej popularnym programem z pakietu jest GA Znaki. Korzystają z niego pracownicy biur projektowych oraz członkowie zarządów dróg w Polsce. Nakładka jest kompatybilna z GstarCAD od wersji 2016. Dodatek wprowadza do programu nowe możliwości w zakresie projektowania organizacji ruchu.

Do głównych cech GA Znaki należą rozbudowane generatory oznakowania pionowego i poziomego, dowolna konfiguracja znaków, słupków, linii, warstw oraz funkcje automatyzujące projektowanie tymczasowych i stałych organizacji ruchu. Bardzo ważne jest to, że jest to program zgodny z rozporządzeniem i na bieżąco aktualizowany.

Atutem GA Znaki jest także intuicyjny i łatwy w obsłudze interfejs. Nie jest konieczne specjalistyczne przeszkolenie z programu, aby móc go sprawnie użytkować. Producent umożliwia przed zakupem pobranie wersji demonstracyjnej i przetestowanie pełnej funkcjonalność rozwiązania.

GA Znaki kompatybilny jest z programem GstarCAD, ale także m.in. z AutoCAD i Bricscad PRO. Jest to jedyny polski profesjonalny program do projektowania organizacji ruchu. Rozwiązanie jest nieustannie rozwijane, zgodnie z sugestiami i uwagami użytkowników. Używają go zarządy dróg w całej Polsce.

GaCAD to nie tylko GA Znaki. To także inne nakładki np. GA Bezpieczeństwo, która umożliwia wstawianie oznakowania ewakuacyjnego, przeciwpożarowego, ochrony i higieny pracy. To także dodatek, który umożliwia eksport do formatów html, doc i xls.

W pakiecie GaCAD można znaleźć też nakładkę GA Przedmiar. Jej zadaniem jest filtrowanie pomiarów, układanie równań opartych na pomiarach, tworzenie zestawień atrybutów i również eksport raportów html, doc i xls. Jest to kolejne narzędzie wspierające pracę inżynierów ruchu w programie GstarCAD.

Pozostałe dwie nakładki wchodzące w system to GA Przepustowość i GA Sygnalizacja. W przypadku tego pierwszego najważniejszymi funkcjami są obliczenia na podstawie metody GDDKiA 2004, metoda obliczeń przepustowości skrzyżowań z sygnalizacją (oraz bez sygnalizacji świetlnej) i metoda obliczeń przepustowości rond.

GA Sygnalizacja jest programem jeszcze bardziej zaawansowanym. Dzięki niemu można łatwo tworzyć programy tymczasowe, akomodacyjne, wahadłowe, startowe, końcowe, edycji faz oraz przejść międzyfazowych. Bardzo dobrze też wizualizuje prezentację błędów. Najczęściej stosowany jest razem z nakładkami GA Znaki i GA Przepustowość.

Programy geodezyjne, czyli od Plotki do GEOLIPS

Programy geodezyjne kompatybilne z GstarCAD zamieniają go w doskonałe narzędzie dla geodetów. W zależności od potrzeb mogą to być różne rozwiązania, od prostej nakładki Plotka (intuicyjna aplikacja służąca do wysłania plików do plotera), do zaawansowanego narzędzie GEOLIPS (w skład którego wchodzi szereg programów).

Programy geodezyjne mają za zadanie nie tylko przyspieszyć i zautomatyzować pracę projektantów, ale także dać im zupełnie nowe możliwości. Dobiera się je na podstawie stanowiska, rodzaju wykonywanych projektów, oraz stopnia zaawansowania użytkownika. Do najbardziej popularnych należą wspomniane już programy geodezyjne GEOLIPS.

Nakładka GEOLISP zawiera procedury napisane na potrzeby działu mierniczo-geologicznego, wentylacji, przygotowania produkcji i innych. Pracuje ona w środowisku graficznym GstarCAD. Programy geodezyjne wchodzące w skład GEOLIPS wyróżniają się m.in.:

 • Tworzeniem i aktualizacją map na podstawie danych pozyskanych zarówno z bezpośredniego pomiaru szczegółów terenowych, z istniejących map, jak i ze zdjęć lotniczych;
 • Uzyskiwaniem wybranej mapy tematycznej w dowolnej skali;
 • Tworzeniem numerycznego modelu złoża, wspomaganym procedurami ułatwiającymi jego kontrolę i wizualizację,
 • Sporządzaniem wykresów i profilów podłużnych i poprzecznych;
 • Automatyzacją prac przy rysowaniu mapy.

Inne programy geodezyjne, które są kompatybilne z GstarCAD to m.in. Mapa SG, RawGenius, Wms2CAD, TranMap i KaliBrone. Branża geodezyjna ma ogromny wybór dodatków do podstawowego programu CAD 2D – GstarCAD. Dlatego jest to rozwiązanie tak chętnie przez projektantów tej branży wybierane.

CAD dla elektryka, czyli programy do rysowania schematów elektrycznych

GstarCAD to CAD dla elektryka? Jak najbardziej! Dzięki licznym rozszerzeniom doskonale sprawdza się również w tej branży. Podstawowymi narzędziami dla elektryków są: CP-Symbols Electrical i CADprofi Electrical. Oba to po części programy do rysowania schematów elektrycznych, ale nie tylko. Przyjrzyjmy się im pozostałym właściwościom.

CP-Symbols Electrical to dodatek określany jako nakładka CAD dla elektryka, który stanowi zestaw bibliotek symboli i obiektów. Programy do rysowania schematów elektrycznych, wykorzystują jego pięć bibliotek: IEC i NFPA, Rzuty, Schematy, Oświetlenie, Diagramy i schematy blokowe. Każda z nich może być zakupiona osobno lub w pełnym pakiecie.

Jeszcze bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest CADprofi Electrical – kolejny CAD dla elektryka, który nie tylko wspomaga projektowanie instalacji elektrycznych, ale także instalacji zasilających, oświetleniowych, niskiego napięcia, telekomunikacyjnych, alarmowych i… wielu innych. Ta nakładka oferuje aż kilka tysięcy symboli! To, co zaliczane jest do najważniejszych cech programu, to system automatycznego numerowania (adresowania) obwodów elektrycznych oraz wygodny edytor schematów.

Programy do rysowania schematów elektrycznych muszą charakteryzować się wyjątkową precyzją. Od tego zależy bezpieczeństwo wykonania, a później użytkowania instalacji. Nie od dziś wiadomo, że praca elektryka jest wymagająca na każdym etapie. Również projektowym!

Nakładka CAD dla elektryka również musi charakteryzować się dokładnością. W przypadku CADprofi Electrical, bardzo pomocne są takie funkcje, jak rozbudowana biblioteka symboli stosowanych w instalacjach elektrycznych, rysowanie ciągów korytek i tras kablowych z automatycznym wstawianiem odpowiednich złączek, a także funkcją rozdzielnic, aparatury modułowej i oprawy oświetleniowej.

Oczywiście CAD dla elektryka to nie tylko programy do rysowania schematów elektrycznych. To również (jak pokazano na powyższych przykładach) dodatkowe biblioteki oraz funkcje przyspieszające i usprawniające pracę. To właśnie one sprawiają, że podstawowy CAD program może stać się bardzo specjalistycznym narzędziem.

Jak wybrać odpowiednią nakładkę?

Jak widać, wybór nakładek do programu GstarCAD jest bardzo duży. Jak wybrać coś odpowiedniego dla siebie? Najlepiej, tak jak w przypadku zakupu oprogramowania CAD, pobrać wersje testowe interesujących nakładek i gruntownie je przetestować. W ten sposób będzie można wybrać optymalny produkt, dopasowany do potrzeb.

Zdecydowana większość nakładek ma także przygotowaną charakterystykę produktu. Przed zakupem można sprawdzić, jakie są jej możliwości, jakie wymagania musi spełniać sprzęt komputerowy i jakiego stopnia skomplikowania możemy się spodziewać. W przypadku problemu z wyborem nakładki do programu GstarCAD można także skonsultować się ze specjalistą – telefonicznie lub mailowo.

Projektanci wszystkich branż potrzebują profesjonalnych narzędzi, zaprojektowanych specjalnie z myślą o ich unikalnych potrzebach. Producenci programu GstarCAD doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego liczba nakładek cały czas się zwiększa. Sprzyja temu otwarte środowisko GstarCAD, pozwalające na łatwe tworzenie dedykowanych aplikacji. Wykorzystują to zarówno zawodowi programiści, jak i zdolni pasjonaci.

Życzymy udanych zakupów nakładek!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *