dwg fastview

DWG FastView – recepta dla mobilnych

DWG FastView – czy potrzeba czegoś więcej?

Korzystając z rozwiązań typu CAD dość szybko możemy natrafić na jeden problem, jak przeglądać pliki bez udziału komputera? Powszechność urządzeń mobilnych sprawia, że podróżowanie z laptopem, tylko po to, aby przejrzeć parę zmian wprowadzonych w projekcie traci sens. Producenci świadomi tego problemu, co krok podrzucają nam rozwiązania mające ułatwić dostęp do plików DWG. Dziś postaram się opisać aplikację, która moim zdaniem jest na ten moment najlepszym wyborem na rynku.

Zapytacie skąd taki wybór? Ponieważ DWG FastView to lekka, stabilna, a przede wszystkim prosta aplikacja. Nie stoją za nią producenci, którzy na każdym kroku wprowadzają do swoich aplikacji tzw. telemetrię. Obecna jest tylko po to, aby zbierać dane, które mają “udoskonalić nasze doświadczenie”. Ten pozór dbania o nasze dobre to powód, dla którego odpuściłem sobie rozwiązanie proponowane przez AutoCAD/Autodesk. Szczerze, nie chcę w każdej kolejnej apce logować się, bo mimo wszystko te dane “gdzieś wędrują”. Dla mnie liczy się możliwość wyboru i funkcjonalność dostępna od razu.

Poniżej daję Wam dla porównania ekran startowy AutoCAD i DWG FastView. Co kto lubi, ale jak widać, da się to robić bez podawania danych tam gdzie nie jest to konieczne 😉

autocad mobile dwgfastview

Działanie i obsługa

Wodotrysków jeżeli chodzi o interfejs użytkownika nie ma. Ot to, co powinno się znaleźć w edytorze, tak by móc z niego w miarę wygodnie korzystać. Minimalistyczna stylistyka – przydaje się, bo łatwiej jest odnaleźć się w aplikacji i jej funkcjach. A właśnie, pewnie zapytacie teraz, czemu użyłem słowa edytor. DWG FastView poza możliwością przeglądania, oddaje nam do użytku tryb edycji, który pozwala na wprowadzenie zmian w projekcie z poziomu telefonu.

Poniżej parę przykładowych opcji:

Jak widać do wyboru mamy polilinię, warstwy, możliwość ustalenia ID punktu, więcej nie wymienię, bo większy sens ma pobranie aplikacji i sprawdzenie, czy sprosta oczekiwaniom.

Miłym dodatkiem są opcje, które dają możliwość personalizowania niektórych z funkcji.Jest dobrze – jedyne co mogę powiedzieć z przekąsem, to, że programiści ewidentnie są fanami jabłek…

 

MyCloud

Cały czas piszę o tej prywatności, ale w DWG FastView też znajdzie się miejsce, gdzie będziemy musieli się zalogować. Jest to usługa MyCloud, typowa chmura, która pozwala na dzielenie się danymi ze wszystkimi uczestnikami projektu, zaleta? Jest w pełni darmowa, a za to w dzisiejszych czasach należy się duży plus!

Stabilność i działanie.

Jest dobrze, a nawet bardzo dobrze, w trakcie całej mojej przygody z aplikacją, crash zdarzył się 2-3 razy. Mam tylko mały problem z ustaleniem, czy to wina samej apki, czy może mojego telefonu. W tym samym czasie aplikacja Facebook zaliczyła znacznie więcej wpadek, a po ostatniej aktualizacji apki i systemu problem nie występuje. Jeżeli chodzi o pliki DWG, nie znalazłem takiego, który byłby niemożliwy do odtworzenia. Nie będę tu wyrokował, jak aplikacja poradzi sobie na najsłabszych konfiguracjach. Mogę jedynie przytoczyć przykład znajomego z jednym z low-endowych smartfonów. Mimo wyraźnej różnicy mógł pracować równie sprawnie, jak ja, więc jeżeli chodzi o coś co dziś zwiemy optymalizacją jest dobrze, o ile nie świetnie!

Podsumowanie, czyli słów kilka, czemu tak, a nie inaczej.


W zawodzie projektanta, każdy ma swoje widzimisię. Mi zależy przede wszystkim na tym, aby nie utrudniać sobie pracy w nieskończoność. Kolejne afery związane z bezpieczeństwem danych sprawiają, że przestałem ufać wielkim koncernom. Z tego powodu, mój aktualny wybór z wiadomych względów sprawdza się do DWG FastView, ale żeby nie być gołosłownym w następnym tekście postaram się przedstawić dostępne alternatywy i zobaczymy, kto tak naprawdę jest liderem mobilnych przeglądarek plików DWG.  

 

Rutek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *