Jak wybrać CAD do projektowania?

Wybór odpowiedniego programu CAD do projektowania to nie lada wyzwanie dla wielu początkujących (i nie tylko) projektantów. Jest to decyzja, która bezpośrednio wpłynie na komfort i szybkość pracy. Na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni program CAD 2D? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym tekście.

Dobrym, sprawdzonym sposobem jest pobranie wersji demo interesujących nas programów. Praktycznie każdy producent oprogramowania CAD 2D udostępnia darmową wersję testową, ograniczoną jedynie czasowo – najczęściej od 14 do 30 dni. Jest to wystarczający czas, aby zapoznać się z pełną funkcjonalnością. Jednak by wykorzystać jak najefektywniej ten czas, warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.

CAD z wieczystą licencją, czy to dobry wybór?

Wiodący na rynku producent oprogramowania CAD już od kilku lat zmienił zasady licencjonowania, pozostawiając wyłącznie możliwość subskrypcji. W ślad za nim podążyły również inne znane marki. Konieczność cyklicznego opłacania programu nie jest najkorzystniejszą opcją dla użytkowników… Czy branża pozostawiła jakąś alternatywę?

Pośród wielu ofert wypożyczenia programu CAD 2D można odnaleźć produkty z licencją wieczystą. Taką przyjazną dla użytkownika politykę licencyjną prowadzi m.in. GstarCAD – program do rysunku technicznego (i nie tylko). Jak wygląda to w praktyce? Dystrybutor udziela dożywotniej licencji, co przekłada się na nieograniczoną czasowo własność programu.

Argumentem przemawiającym za wyborem odpowiedniego CAD do projektowania w tzw. subskrypcji jest bieżąca aktualizacja programu do najnowszej wersji. Dzięki takiemu rozwiązaniu narzędzie zawsze jest aktualne. Czy jednak można traktować to jako argument ostateczny? Wybierając program CAD 2D z dożywotnią licencją, nie zrzekasz się możliwości regularnej aktualizacji do nowszych wersji programów.

Licencje nieograniczone czasowo dają wybór – sam decydujesz, czy chcesz wykupić aktualizację, czy w danym momencie jest dla Ciebie wystarczająca poprzednia wersja programu. Jest wielu użytkowników, którzy decydują się na wykupienie nowych wersji, ale w odstępach dłuższych niż rok. Dla niektórych aktualizacja co dwa lata jest wystarczająca.

Nie zależnie od tego, czy chcesz mieć najbardziej aktualną edycję, czy wystarczy Ci aktualizacja co kilka lat – CAD z wieczystą licencją może okazać się najbardziej praktyczny. Nie musisz podejmować żadnej decyzji przy zakupie – wiesz, że płacisz za produkt, który z Tobą zostanie – niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na płatną subskrypcję.

Jakie formaty powinien obsługiwać program do rysunku technicznego?

Przed podjęciem ostatecznego wyboru, na jaki program CAD 2D się zdecydujesz, zwróć uwagę na formaty, które obsługuje. W tym przypadku zasada im więcej tym lepiej na pewno ma swoje zastosowanie, ale nie bez znaczenia pozostaje także jakość formatów. Tylko czym w tym przypadku jest dla nas jakość? Przede wszystkim popularnością wśród innych rozwiązań CAD 2D.

Nie zależnie od tego, czy zdecydujesz się na wiodący program, czy wybierzesz jedną z alternatyw (np. GstarCAD), musisz liczyć się z tym, że prędzej czy później pojawi się potrzeba wymiany plików z innymi osobami. Mogą to być Twoi klienci, zleceniodawcy, czy po prostu osoby, z którymi nawiążesz współpracę. Rynek oprogramowania CAD 2D jest szeroki i prawdopodobieństwo, że wszystkie osoby z Twojego otoczenia wykorzystują to samo narzędzie jest bardzo nikłe.

Nie jest to problemem, dopóki Twój CAD do projektowania obsługuje najbardziej popularne formaty. Dlatego bardzo ważna jest całkowita zgodność z formatem DWG. Jest to format stosowany w ciągle jeszcze najpopularniejszym rozwiązaniu CAD, czyli AutoCAD. Jeżeli wybierasz inne rozwiązanie upewnij się, że otwierając plik w formacie DWG, możesz być spokojny o swoje dane.

W przypadku GstarCAD masz pewność pełnej kompatybilności z formatem DWG. Program posiada także wsparcie formatu DWF, co sprawia że możesz swobodnie wymieniać pliki z użytkownikami AutoCAD. Są to najpopularniejsze formaty, jednak dobry program do rysunku technicznego powinien obsługiwać ich znacznie więcej.

Dla przykładu, nasz CAD z wieczystą licencją umożliwia eksport wspomnianych już formatów DWG i DWF, ale także DWFX, WMF, SAT, STL, EPS, DXX, BMP i EMF. Dodatkowo umożliwia drukowanie i publikowanie do PDF. Jest to popularny format, również dla osób niezwiązanych z projektowaniem – może przydać Ci się do prezentacji rysunków osobom nieposiadającym programu CAD. GstarCAD obsługuje także format IFC.

Czy program CAD 2D musi być łatwy w obsłudze?

Początkujący projektanci, osoby zaczynające swoją przygodę ze środowiskiem CAD zwracają uwagę na łatwość obsługi oprogramowania – to naturalne. Z czasem jednak, kiedy umiejętności zyskują miano zaawansowanych, wydaje się że prostota schodzi na dalszy plan. Czy słusznie? W dużej mierze zależy to oczywiście od użytkownika…

Jeżeli decydujesz się na zakup programu do użytku własnego, to tylko od Ciebie zależy czy chcesz uczyć się skomplikowanych rozwiązań, czy dostać program wydajny, ale jednocześnie prosty w obsłudze. Inaczej wygląda to jednak w przypadku zakupu licencji na potrzeby firmy. Nawet jeżeli w danym momencie zespół osób obsługujących CAD do projektowania wydaje się stały i niezmienny, sytuacja ta może się w każdej chwili zmienić. Co, jeżeli będzie potrzebna kolejna osoba do pracy?

Nowe osoby zawsze potrzebują czasu na wdrożenie się. Inny system pracy, obca infrastruktura, nieznajomi ludzie – najczęściej z tym mierzą się nowi pracownicy. W przypadku projektantów może zdarzyć się, że nowy będzie także program CAD 2D. Nawet doświadczeni kandydaci, muszą mieć czas na wdrożenie.

Fakt, że łatwiej oswoić się z programem wyposażonym w intuicyjny interfejs wydaje się oczywisty. Im szybciej nowy pracownik wdroży się do pracy, tym korzystniej dla pracodawcy i całego zespołu – to też nie jest zaskakujące odkrycie. Czy w obliczu tych spostrzeżeń znaczenie stopnia trudności obsługi CAD 2D stało się ważniejsze? Powinno!

Wsparcie techniczne ma znaczenie!

CAD z wieczystą licencją GstarCAD posiada bezpłatne wsparcie techniczne do aktualnej wersji zarówno w pakiecie Standard, jak i Proffesional. Czy ta opcja ma duże znaczenie? Naszym zdaniem tak. Z perspektywy użytkownika, zwłaszcza na początku przygody z danym programem. Podczas pracy można napotkać na niespodziewane okoliczności. Możliwość zapytania ekspertów, niejednokrotnie znacznie przyspieszy i ułatwi odnalezienie rozwiązania.

Idąc tym tropem, uważamy że przed podjęciem decyzji, jaki program CAD 2D zostanie zakupiony dobrze jest sprawdzić, czy dystrybutor oferuje opiekę techniczną. Jeżeli tak – w jakiej cenie, oraz na jakich warunkach. Najłatwiej i najkorzystniej jest, jeżeli tak jak w programie GstarCAD wsparcie techniczne jest nieograniczone i bezpłatne. Forma kontaktu – telefoniczna lub mailowa również wydaje się optymalna.

Opieka techniczna nie jest najważniejszą i decydującą kwestią, kiedy wybieramy program do rysunku technicznego. Jest to jednak dodatkowa opcja, którą warto sprawdzić na początku. Podsumowując – mają dwa programy w podobnej cenie i o podobnych parametrach, bezpłatne wsparcie techniczne może być decydujące!

Nakładki branżowe, komu mogą się przydać?

Nie zależnie od tego, czy kupujesz CAD z wieczystą licencją, czy wybierasz formę subskrypcji raczej zakładasz pracę w programie przez dłuższy okres. Dlatego warto zwrócić uwagę, na ile wybrany program do rysunku technicznego jest uniwersalny. Czy można uzupełnić go o nakładki branżowe? Jakie dodatkowe rozwiązania proponuje producent?

Im więcej możliwości tym lepiej. Zadaniem nakładek branżowych jest przede wszystkim ułatwienie wykonywania konkretnych projektów. Dla zobrazowania ich funkcji posłużmy się przykładem. Nasz CAD z wieczystą licencją może zostać wzbogacony m.in. o nakładki dla geodetów, w tym GEOLIPS. Jest to system, w którego skład wchodzi szereg programów, których celem jest automatyzowanie najczęstszych prac w zakresie sporządzania dokumentacji kartograficznej, tj.: map, szkiców, wykresów i profili geologicznych.

Dzięki nakładce GEOLIPS pracę można wykonać szybciej. Są jednak nakładki, takie jak np. systemy ABC dla konstruktorów. Dzięki nim program do rysunku technicznego (w tym przypadku GstarCAD) zostaje rozszerzony o dodatkowe możliwości. Mogą to być dodatkowe biblioteki, funkcje przyspieszające i usprawniające pracę projektantów.

Niezależnie od tego, czy chcesz zdecydować się na nakładkę już przy zakupie wybranego programu CAD 2D, czy odkładasz to na później – dobrze jest się wcześniej upewnić jakie nakładki są kompatybilne z Twoim narzędziem. Taka uniwersalność może okazać się bardzo korzystna w trakcie realizowania projektów.

Program CAD 2D, który nadąża za technologią

Technologia idzie cały czas do przodu, nie omijając programów typu CAD do projektowania. Projekty stają się coraz bardziej zaawansowane, a klienci coraz bardziej wymagający. CAD 2D jaki wybierzesz dzisiaj może być aktualny, co jednak będzie za 3 lata? Z jednej strony nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, z drugiej jednak strony możemy zobaczyć co działo się w oprogramowaniem na przestrzeni 3 lat wstecz.

Program do rysunku technicznego, którego producenci dbają o coroczną aktualizację rokuje nadzieję, na kolejne optymalizacje. Trzeba jednak zwrócić uwagę, czym różnią się od siebie poszczególne wersje. Czy to są realne zmiany na lepsze dla użytkowników?

Jeżeli program nadąża za technologią to bardzo dobrze. Może być jednak jeszcze lepiej! Co sądzisz o programie, który technologie kreuje? W prosty sposób można sprawdzić, czy rozwiązanie na które się decydujesz jest innowacyjne. Najłatwiej będzie to pokazać oczywiście na przykładzie.

Najnowsza, tegoroczna wersja programu GstarCAD została wzbogacona o dodatkowe funkcje. Części z nich nie odnajdzie się w żadnym innym rozwiązaniu CAD 2D. Są to m.in.:

  • Automatyczne warstwy,
  • Tabela powierzchni,
  • Przyrost wartości atrybuty.

Dzięki tym narzędziom praca w programie jest jeszcze bardziej intuicyjna i komfortowa. Jeżeli program, który wybierzesz będzie posiadał swoiste, przydatne cechy – możesz założyć, że jest innowacyjny.

Jaki CAD 2D wybrać?

To jaki program CAD 2D wybrać, to zawsze indywidualna sprawa użytkownika. W niniejszym tekście wymieniliśmy tylko obszary, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Najłatwiej jest pobrać wersję testową interesujących nas programów i porównać pomiędzy sobą. Ważne jest, aby stosunek ceny do jakości był jak najlepszy.

Nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za Twoje udane zakupy! Życzymy powodzenia zarówno początkującym projektantom, jak i doświadczonym osobom, które poszukują dla siebie najlepszego wśród dostępnych na rynku narzędzi.

Pobierz i przetestuj CAD 2D GstarCAD 2020

Jeżeli chcesz pobrać i bezpłatnie przetestować możliwości programu GstarCAD 2020, kliknij w link >

Zobacz inne

Tanio, szybko, dobrze – trójkąt idealny? Wybieramy optymalny program CAD do projektowania z wieczystą licencją

Jaki program CAD 2D wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jakie uprawnienia są potrzebne do wykonywania zawodu architekta wnętrz?

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *