butelki PET

Używasz plastikowych butelek wiele razy? Uważaj na trujące substancje

Plastikowe opakowania doskonale nadają się do przechowywania jedzenia. Często wykorzystujemy je kilka razy, np. do zapakowania drugiego śniadania. Warto jednak wiedzieć, że choć to wygodne, nie zawsze jest bezpieczne dla naszego zdrowia. Przede wszystkim warto znać oznaczenia, które producenci umieszczają na produktach. Informują one o prawidłowym wykorzystaniu i utylizacji. Przeczytajcie, czego lepiej nie robić z plastikowymi butelkami.

butelki PETTworzywa sztuczne doskonale nadają się do pakowania żywności. Są lekkie, łatwe do uformowania i bardzo tanie w masowej produkcji. Czy są jednak bezpieczne dla nas? Na co dzień, sięgając po wodę, batonika lub danie na wynos nie zastanawiamy się nad tym. W końcu przepisy krajowe i unijne są względem produktów żywnościowych bardzo rygorystyczne. Jeśli produkt został dopuszczony do sprzedaży, to z zasady musi być bezpieczny, co dotyczy także opakowań. Czy rzeczywiście tworzywa sztuczne, w które pakuje się jedzenie nie są szkodliwe? Co w przypadku ich ponownego wykorzystania, np. do przelania domowego kompotu albo spakowania drugiego śniadania?

Sprawdzaj oznaczenia

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na etykiety i informacje na nich zawarte. Jeśli chcemy ponownie wykorzystać opakowanie, zwróćmy uwagę na klasę tworzywa. Odpowiada za to symbol trójkąta ze strzałek i umieszczona w środku cyfra, a często także nazwa materiału pod znakiem.

UWAGA! Oznaczenia to znajdują się na etykiecie lub mogą być wytłoczone bezpośrednio na opakowaniu czy butelce.

Bezpieczne materiały – nie wszystkie do ponownego użycia

Typowe butelki z wodą lub napojami są produkowane z tworzywa PET (1 klasa). Materiał jest bezpieczny dla człowieka, ale tylko w jednorazowym wykorzystaniu. Lepiej nie napełniać butelek PET. Pod wpływem temperatury i promieni słonecznych materiał ten z czasem uwalnia substancje podobne do hormonów, np. estrogenu, co w dłuższej perspektywie zaburza gospodarkę hormonalną człowieka. Dlatego butelek PET lepiej nie ogrzewać i nie wystawiać na słońce.

HDPE przyporządkowany do 2 numeru jest najbezpieczniejszym materiałem, jaki został dopuszczony do kontaktu z żywnością. Bez problemu możemy wykorzystywać go do wielokrotnego użytku i pakowania produktów spożywczych.

Innym bezpiecznym materiałem jest LDPE. Tworzywo oznaczone 4 klasą również jest wykorzystywane do pakowania żywności (folie spożywcze) oraz do produkcji butelek. Nie nadaje się do ponownego wykorzystania, choć uwalnia mniej szkodliwych substancji niż PET.

Spokojnie możemy sięgać po produkty zapakowane w materiał PP z numerem 5. To obojętny fizjologicznie materiał, który może być używany ponownie, ale uwaga – nie należy go ogrzewać do wysokiej temperatury.

Tych opakowań nigdy nie kupuj

Pod trójką znalazł się materiał powszechny, ale niebezpieczny w kontakcie z żywnością. PVC lub polichlorek winylu (PCW) częściej służy do wytwarzania rur i obudów niż do pakowania żywności. Koniecznie należy się wystrzegać produktów spożywczych pakowanych w PVC.

Wystrzegajmy się też opakowań podpisanych jako PS-06. Polistyren, którego odmianą jest styropian często jest wykorzystywany do produkcji jednorazowych kubków termicznych, zastawy (talerze, miski) i opakowań jednorazowych używanych np. w restauracjach. Materiał ten w kontakcie z tłuszczami uwalnia wiele trujących substancji i nie powinien mieć kontaktu z żywnością.

Ostatnią grupą są wszystkie niezakwalifikowane materiały, które oznacza się 7 lub podpisem „other”. Wszystkie te plastiki są szkodliwe i nie powinny mieć kontaktu z żywnością. Szczególnie należy wystrzegać się BPS (bisfenolu) – tworzywa, które pustoszy nasz organizm.
Wszystkie najważniejsze dla nas informacje znajdują się na etykiecie lub są wytłoczone na opakowaniu. Jeśli ich nie znajdziemy, lepiej nie sięgać po dany produkt. Z pewnością lepiej nie używać niesprawdzonych opakowań powtórnie.

1 thought on “Używasz plastikowych butelek wiele razy? Uważaj na trujące substancje”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *