Migracja z Autodesk Robot Structural do SCIA Engineer – zobacz zestawienie funkcji obu programów

Migracja z Autodesk Robot Structural do SCIA Engineer – zobacz zestawienie funkcji obu programów

Fundamentalną kwestią w każdej profesji jest wykorzystywanie narzędzi, które spełniają wszystkie wymagania użytkownika. Właśnie dlatego wielu inżynierów po przeprowadzeniu rozeznania na rynku decyduje się na zmianę swojego wiodącego oprogramowania, wybierając bardziej kompleksowe rozwiązanie.

W ostatnim czasie otrzymaliśmy wiele pytań dotyczących przejścia z programu Autodesk Robot Structural do SCIA Engineer, dlatego też w odpowiedzi na Wasze prośby przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych funkcji tych programów uwzględniając nie tylko wygodę w obsłudze, ale również możliwości programu względem realizacji różnorodnych projektów z zakresu konstrukcji budowlanych.

Modelowanie i projektowanie w BIM

Modelowanie i możliwość projektowania w BIM to niezbędne funkcje dla oprogramowań służących do przeprowadzania zaawansowanych analiz konstrukcyjnych. Zarówno Autodesk Robot Structural, jak i oprogramowanie SCIA Engineer posiadają szereg rozbudowanych funkcji umożliwiających projektowanie i realizację naprawdę zaawansowanych projektów. W tej kategorii bardziej funkcjonalnym systemem okazuje się SCIA Engineer, ze względu na łatwe, ale za to efektywne modelowanie 3D z dużą ilością opcji wizualizacji.

SCIA Engineer to jedyne narzędzie do analizy konstrukcji, które dzięki specjalistycznym narzędziom BIM w pełni obsługuje koncepcję wymiany danych Open BIM:

  • Możliwość certyfikowanego importu i eksport IFC 2×3,
  • Posiada profesjonalną analizę: model strukturalny i model obliczeniowy w tym samym projekcie,
  • Narzędzie do rozpoznawania komponentów umożliwia przekształcenie dowolnego obiektu referencyjnego w obiekt obliczeniowy,
  • Wyrównanie w celu utworzenia poprawnego i prawidłowo połączonego modelu obliczeniowego,
  • Aktualizacja modelu wspierająca weryfikację modelu strukturalnego i obliczeniowego.

Zarówno SCIA Enginner jak i Autodesk Robot oferują bezproblemową współpracę z innymi zewnętrznymi programami. W przypadku Autodesk Robot jest to przede wszystkim oprogramowanie Revit, natomiast SCIA Engineer, poprzez zaawansowane wtyczki, ściśle kolaboruje z programem Tekla Structures oraz Revit, a także z każdym innym programem obsługującym eksport w formacie IFC. SCIA Engineer posiada również zawansowane narzędzie „SCIA AUTOCONVERTER”, służące do przekształcenia modelu geometrycznego (architektonicznego) na model analityczny dowolnej konstrukcji w formacie IFC.

Zobacz nagranie: https://www.youtube.com/watch?v=PU28MneaFaI

Przeczytaj więcej: https://allbim.pl/scia-autoconverter-light/

Tworzenie analiz

W tej dziedzinie również istnieją pewne rozbieżności między prezentowanymi przez nas programami. Autodesk Robot lepiej poradzi sobie przy obciążeniach wiatrem generowanych przed CFD, czyli obliczeniową mechanikę płynów, a także z elementami objętościowymi. Niestety, pomimo wyższej skuteczności na tych polach jest to oprogramowanie typu „black-box” z nieobsługiwanymi błędami, których nie ma możliwości naprawić przy kolejnych aktualizacjach programu.

SCIA Engineer z kolei pozwala na szybkie obciążenie modelu poleceniem „wiatr 3D”. Funkcja ta charakteryzuje się precyzyjną zgodnością z załącznikami krajowymi.  

Program wyróżnia szybki i niezawodny solver oraz jasne raportowanie osobliwości w modelu, dzięki czemu łatwo znajdziemy elementy takie jak odseparowane węzły czy miejsca powodujące niestabilność konstrukcji.

Zobacz nagrania:

  1. https://www.youtube.com/watch?v=D497tufswjo
  2. https://www.youtube.com/watch?v=1uDp4VN_yHU&t=1444s

Czytaj więcej: https://help.scia.net/download/17.0/en/3D_Wind_Loading_FAQ.pdf

Raportowanie

Tworzenie szczegółowych raportów inżynierskich stanowi niezbędną bazę dla wielu inżynierów. W SCIA Engineer raport inżynierski jest zintegrowaną platformą do przygotowywania szczegółowej dokumentacji projektu, w tym danych wejściowych, obciążeń i wyników obliczeń. Rezultaty i wyniki są szczegółowo udokumentowane i zaprezentowane użytkownikowi w formie wykresu bądź tabeli. Jest to zoptymalizowany proces ułatwiający i przyśpieszający pracę wielu specjalistów. Co więcej, wszystkie rysunki są powiązane z modelem, dzięki czemu następuje automatyczna aktualizacja po każdej zmianie w modelu.

Zobacz nagranie: https://www.youtube.com/watch?v=GIA-vpM5w4E

Konstrukcje żelbetowe

Dopiero przy tworzeniu konstrukcji żelbetowych Autodesk Robot ma szansę zabłysnąć. Wyróżnia go między innymi format plików .dwg, który jest jednym z najszerzej używanych formatów danych projektowych. Środowisko technologiczne DWG obejmuje funkcje formowania, renderowania, rysowania, opisywania i mierzenia.

A jak na tym polu wypada SCIA Engineer? Ten program jest wyposażony w zaawansowany silnik obliczeniowy MES, który wykonuje wszelkiego rodzaju obliczenia (nawet obliczenia nieliniowe i dynamiczne) niezwykle szybko, co pozwala na zakończenie projektu w o wiele krótszym czasie. Ponadto program pozwala na automatyczne zbrojenia elementów żelbetowych takich jak słupy, belki, żebra, itp., w oparciu o narzędzie „zbrojenie 1D” oraz wykonywanie kontroli stanów SGN i SGU.

Dzięki Technologii SCIA Design Forms projekt elementów żelbetowych jest:

– przejrzysty, czyli zawiera wszystkie normowe formuły obliczeniowe, które są dostępne w raporcie, prezentuje zapis matematyczny, pośrednie wartości liczbowe i wyniki końcowe,

– kompletny, czyli obejmuje kształty przekrojów, kombinacje sił wewnętrznych, w tym siły podłużne, poprzeczne, momenty gnące i skręcające,

– szybki, ponieważ przy jego tworzeniu program może korzystać ze wszystkich rdzeni procesora (przetwarzania równoległego).

Czytaj więcej:  https://www.scia.net/en/scia-engineer/fact-sheets/concrete-design/sciadconcrete-reinforced-concrete

Konstrukcje stalowe

W tej kategorii ponownie dominuje SCIA Engineer oferując w pełni konfigurowalny raport dynamicznie powiązany z modelem, a wszystkie elementy projektu są aktualizowane po wprowadzeniu jakichkolwiek zmian. SCIA Engineer wyróżnia się również wysoką jakością wizualizacji z licznymi możliwościami edycji, co gwarantuje profesjonalną prezentację projektu jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Twój klient pragnie nanieść poprawki do projektu? W SCIA Engineer aktualizacja wymaga tylko jednego kliknięcia po zmianie modelu, dzięki czemu możesz szybko i sprawnie uwzględnić propozycje inwestora w swoim projekcie.

Jak tworzenie konstrukcji stalowych wygląda w programie Autodesk Robot?

Z pewnością dużym atutem jest wygodny interfejs do projektowania połączeń, dzięki czemu użytkownik może łatwo kontrolować ich wprowadzanie do konstrukcji stalowej.

Czytaj więcej: https://www.scia.net/en/scia-engineer/fact-sheets/steel-design/sensd01-steel-design
https://www.scia.net/en/scia-engineer/fact-sheets/steel-design/sciadsteel-steel-design

Konstrukcje zespolone

Kolejną istotną kwestią są możliwości tworzenia konstrukcji zespolonych. Tutaj prowadzenie przejmuje SCIA Engineer oferując możliwość projektowania elementów zespolonych typu kompozytowe stropy, belki lub słupy.

Więcej przeczytasz tutaj:
1. https://www.scia.net/en/scia-engineer/fact-sheets/composite-design/composite-floor-design

2. https://www.scia.net/en/scia-engineer/fact-sheets/composite-design/sensd04-composite-column-design

3. https://www.scia.net/en/scia-engineer/fact-sheets/composite-design/sensd03-composite-beam-design

Ostatnią, jednak nie mniej ważną kwestią są możliwości tworzenia konstrukcji drewnianych i aluminiowych. W tym miejscu warto wyróżnić program SCIA Engineer.

Najważniejsze funkcje konstrukcji drewnianych:

  • Szybkie i ekonomiczne projektowanie belek, słupów i płatwi drewnianych w wielomateriałowym środowisku 3D, umożliwiającym graficzne modelowanie i analizę,
  • Zawansowane funkcje analizy np. nieliniowa,
  • Kompleksowe weryfikacje elementów pryzmatycznych, zakrzywionych i stożkowych zgodnie z Eurokodem 5 i powiązanymi NCCI,
  • Wsparcie dla 19 załączników krajowych.

Czytaj więcej: https://www.scia.net/en/scia-engineer/fact-sheets/timber-design/sentd01-timber-design

Najważniejsze funkcje konstrukcji aluminiowych:

  • Projektowanie przekrojów i elementów z wyrobów aluminiowych zgodnie z najnowszą normą EN 1999-1-1 + A1 + A2: 2013,
  • Klasyfikacja i efektywne wyznaczanie przekroju dla dowolnego kształtu przekroju aluminiowego: pobranego z wewnętrznych bibliotek, narysowanego przez użytkownika lub zaimportowanego z oprogramowania CAD,
  • Efektywne wyprowadzenie przekroju w celu uwzględnienia lokalnych efektów wyboczenia i stref wpływu ciepła pochodzących zarówno ze spoin wzdłużnych, jak i poprzecznych danego elementu,
  • Przejrzyste raporty o różnym poziomie szczegółowości: od krótkiego podsumowania dla każdego członka zespołu po szczegółowy raport obliczeniowy z wzorami i odniesieniami do artykułów w kodzie.

Czytaj więcej:

1. https://www.scia.net/en/scia-engineer/fact-sheets/aluminium-design/aluminium-design-update-scia-engineer-191

2. https://www.scia.net/en/scia-engineer/fact-sheets/aluminium-design/senad01-aluminium-design-1999

Wsparcie dla użytkowników

Zarówno Autodesk Robot jak i SCIA Engineer zapewniają swoim klientom nie tylko wysokiej jakości wsparcie techniczne, ale również wsparcie merytoryczne, organizując szkolenia z funkcjonalności i możliwości programowych. SCIA Enginner wyróżniają lokalne zespoły wsparcia technicznego, dostępna przez cały czas infolinia, wsparcie mailowe, a także współdzielenie ekranu.

Zobacz inne

Dlaczego warto zdecydować się zakup oprogramowania od polskiej firmy?

Kolejne, drastyczne zmiany na rynku oprogramowania CAD 3D

drukarka 3d cadxpert laboratoria przyszłości

Drukarka 3D w każdej szkole. Trwa nabór do programu Laboratoria Przyszłości

agh lab makerbot

Laboratorium 16 drukarek 3D MakerBot na Wydziale Zarządzania AGH

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *