Recenzja programu GstarCAD, niedrogiej alternatywy dla AutoCAD

Od jednego z Członków naszego Stowarzyszenia otrzymaliśmy taki oto tekst, z prośbą o publikację. Mamy nadzieję, że spostrzeżenia i uwagi, z którymi się dzielimy okażą się pomocne dla szerokiego grona architektów, projektantów i konstruktorów.

W tym tekście wyrażę opinię na temat programu GstarCAD, czyli coraz popularniejszego zamiennika  AutoCAD, którą wyrobiłem sobie po kilkutygodniowych testach. Mam nadzieję, że dla wielu użytkowników moje spostrzeżenia będą pomocne w przypadku konieczności wyboru lub wymiany oprogramowania komputerowego na cele projektowania architektonicznego, mechanicznego czy też związanego z innymi dziedzinami inżynierii.

Na wstępie zaznaczam, że przez wiele lat użytkowałem w biurze AutoCAD w pełnej wersji. Moja przygoda z tym programem stanęła jednak ostatnio pod znakiem zapytania, z powodu wprowadzenia przez firmę Autodesk corocznych obowiązkowych opłat czyli tzw. subskrypcji. Z racji tego, że moje biuro zakupiło licencje AutoCAD jeszcze w roku 2010, posiadaliśmy przez ten czas licencje wieczyste programu (które zostały całkowicie zastąpione przez subskrypcje dopiero w połowie roku 2016).

POCZĄTEK TESTÓW

Na kilku komputerach w biurze zainstalowałem wersje demonstracyjne GstarCAD, aby sprawdzić czy program sprosta w codziennej pracy również wymaganiom moich współpracowników. Wersje testowe dają możliwość poznania pełnej funkcjonalności programu przez okres 2 tygodni – po tym czasie GstarCAD blokuje możliwość zapisu plików, jednak wszystkie funkcje są w dalszym ciągu dostępne.

INSTALACJA

Pierwszą rzeczą, na którą od razu można zwrócić uwagę po pobraniu wersji testowej GstarCAD to bardzo mały rozmiar pliku instalacyjnego – ok  200 MB(!). To przy ważącym ponad 4GB pliku instalacyjnym AutoCAD może robić różnicę.

Po pobraniu  instalator został uruchomiony na pierwszym komputerze. Cała instalacja programu trwała bardzo krótko, bo jedynie około dwie minuty. GstarCAD został równie szybko zainstalowany na jeszcze dwóch stanowiskach.

URUCHOMIENIE PROGRAMU

Po szybkiej instalacji GstarCAD na pierwszym komputerze można było już przystąpić do testowania oprogramowania. Na początek uruchomienie pustego rysunku – cały proces został zrealizowany natychmiast po wybraniu umieszczonej na pulpicie ikony programu. Nie było również odczuwalne, jak to ma miejsce w przypadku programu AutoCAD, początkowe spowolnienie działania programu – GstarCAD natychmiast pozwolił przejść do wykonywania poleceń.

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

Interfejs programu jest łudząco podobny do interfejsu znanego z AutoCAD jeśli chodzi o rozmieszenie ikon i okien dialogowych. Jest to jak najbardziej pozytywna cecha, bo pozwala bardzo szybko przystosować się do nowego środowiska – od samego początku wiadomo “co i jak” i gdzie szukać niezbędnych funkcji.

W górnej części interfejsu GstarCAD umieszczona jest wstążka, którą można zastąpić paskami narzędziowymi (widok klasyczny). Natomiast na dole znajduje się wiersz poleceń. Jedynie okno właściwości jest umieszczone domyślnie po lewej stronie programu, ale można je bez problemu przenieść do prawej strony ekranu – o ile się nie mylę tam właśnie standardowo znajduje się ono w AutoCAD.

Inne są również domyślne kolory interfejsu, ale tu również program oferuje do wyboru kilka różnych „skórek”, które można zmienić bez wychodzenia z programu.

Okno opcji wygląda właściwie takie samo, szybko mogłem ustawić powtórzenie ostatniego polecenia za pomocą prawego przycisku myszy.

Okno dostosowania interfejsu (CUI) również bardzo podobne – ważna była dla mnie możliwość przypisania skrótów do przycisków myszy, co pozwala na bardzo wygodne i szybkie wywołanie najczęściej używanych poleceń (takich jak kopiowanie czy przesuwanie).

FUNKCJONALNOŚĆ

Po sprawdzeniu podstawowych funkcji GstarCAD (rysowanie 2D, edycja) – okazało się, że działają one tak samo jak w AutoCAD, więc po kilku poleceniach przeszedłem do kolejnych narzędzi.

Warstwy, style wymiarowania, style tekstów i wielolinie odniesienia w GstarCAD – wszystko działa (i wygląda) identycznie jak w AutoCAD. Tworzenie bloków również opiera się na tych samych zasadach.

Z ciekawości wczytałem do GstarCAD kilka rysunków, w których miałem utworzoną bazę prostych bloków z atrybutami. Po pierwsze pliki zostały otwarte bardzo szybko a wszystkie bloki zostały poprawnie wczytane.

Postanowiłem sprawdzić pewną starą tabelę, utworzoną w jednej z wcześniejszych wersji AutoCAD. Wszystko zostało odczytane przez GstarCAD poprawnie, również  wszystkie teksty.

Przyszła pora na import bloków dynamicznych. Otworzyłem kilka bloków dynamicznych (okna, drzwi, meble, inne symbole) – i wszystkie wczytały się bez problemu. Nie miałem pod ręką bardziej złożonych bloków, ale patrząc jak skonstruowany jest edytor bloków dynamicznych stwierdziłem, że po pierwsze wygląda znów tak samo jak w AutCAD, a po drugie że i tak nigdy nie korzystałem z jego pełnej funkcjonalności, więc na moje potrzeby wystarczy.

Na koniec testowania bloków dynamicznych w GstarCAD sprawdziłem jeszcze, czy uda mi się je w jakiś sposób zliczyć – zastosowałem tu polecenie wyodrębniania danych. Wszystko w tym zakresie również przebiegło pomyślnie – otrzymałem listę bloków z atrybutami i odpowiednie współrzędne bloków.

Opracowanie dokumentacji technicznej w GstarCAD można bardzo wygodnie wykonać w arkuszach – nie musimy od początku zastanawiać się nad prawidłowym ułożeniem elementów w obszarze modelu. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość wycięcia elementów bezpośrednio w obszarze modelu, nadanie im właściwej skali i umieszczenie ich w obszarze arkusza w postaci rzutni.

GstarCAD oferuje bardzo wygodne dostosowanie skali. Program obsługuje style opisowe tekstu i wymiarowania, czyli pozwala uzależnić wielkość tekstu od stosowanej skali.

SZYBKOŚĆ PRACY

Wcześniej już zwracałem na to uwagę, ale muszę to jeszcze raz podkreślić: GstarCAD jako program do projektowania 2D / 3D działa znacznie szybciej od AutoCAD w przypadku pracy na bardziej złożonych rysunkach, a samo otwarcie programu następuje praktycznie natychmiast po kliknięciu w jego ikonę – tutaj dwa duże plusy dla GS’a.

Otwieranie programu i ogólnie projektów, to chyba najbardziej czasochłonne zajęcie w AutoCAD  – nawet już po samym otwarciu program potrzebuje kilku chwil, aby się “rozruszać”. W GstarCAD o dziwo całość tego procesu trwa zaledwie kilka sekund.

CIEKAWE ROZWIĄZANIA

W pierwszej części recenzji skupiłem się głównie na tych funkcjach, które posiada AutoCAD.  Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że to wszystko z czego w nim korzystałem równie dobrze mogę wykonać przy pomocy programu GstarCAD i to znacznie szybciej.

Teraz skupię się bardziej na innych rozwiązaniach, których doszukałem się w GstarCAD, a nie spotkałem w AutoCAD.

PRZEGLĄDARKA DWG FASTVIEW

DWG FastView  to aplikacja, dostarczana przez producenta programu GstarCAD – przeglądarkę można bezpłatnie pobrać i używać na komputerze, tablecie czy telefonie (obsługuje zarówno Androida jak i system Apple).

To co mnie zaskoczyło, to  możliwość szybkiego otwarcia i przeglądania rysunku w DWG FastView z poziomu samej przeglądarki internetowej – bez konieczności pobierania i instalacji aplikacji na urządzeniu oraz bez rejestracji. Jest to bardzo dobry i szybki sposób na sprawdzenie dokumentacji w dowolnymi miejscu – wystarczy połącznie z Internetem w telefonie, aby sprawdzić rysunek na budowie, dokonać pomiarów długości lub powierzchni.

PRZECHOWYWANIE DANYCH W CHMURZE

Sama przeglądarka DWG FastView nie rozwiązuje problemu, kiedy chcemy przejrzeć dany rysunek w terenie na telefonie – trzeba jeszcze taki rysunek posiadać… Tutaj ciekawym rozwiązaniem jest przechowywanie i udostępnianie rysunków w chmurze obliczeniowej, dzięki temu możemy mieć do nich dostęp w każdej chwili.

Do chmury możemy załadować pliki bezpośrednio z poziomu programu GstarCAD. Dużym udogodnieniem jest też opcja „Prześlij automatycznie po zapisaniu zmian w pliku”, dzięki której nie zapomnimy ponownie wczytać do chmury pliku po rewizji.

Przechowywanie plików w chmurze pozwoli szybko udostępnić wymagane rysunki kolegom, a nam da do nich dostęp z każdego komputera czy telefonu.

PORÓWNYWANIE RYSUNKÓW

Nie będę chyba oryginalny jeśli powiem, że ta opcja w GstarCAD  potrafi po pierwsze zaoszczędzić czas poświęcony na wyszukiwanie zmian w niedokładnie opisanym rysunku, a po drugie pozwala w ogóle te zmiany wykryć… W programie funkcja jest dostępna w standardzie i po sprawdzeniu kilku rysunków stwierdzam, że działa naprawdę szybko i czytelnie przedstawia, które obiekty zostały zmienione czy dodane/usunięte.

AUTOMATYCZNE WARSTWY

Ciekawe rozwiązanie, które znam z kilku innych bardziej wyspecjalizowanych programów – ogólnie rzecz biorąc pozwala na automatyczne umieszczenie odpowiednich elementów na odpowiednich warstwach po uprzednim określeniu warunków tego przydziału. Przykładowo po wywołaniu funkcji wymiarowania czy tekstu, elementy automatycznie trafiają na kalki odpowiednio Wymiarowanie i Opisy.

POBIERANIE WŁAŚCIWOŚCI Z ELEMENTU JUŻ NARYSOWANEGO

Polecenie Dodaj wybrane w GstarCAD – pozwala na pobranie właściwości już narysowanego obiektu i narysowanie kolejnego przy użyciu właśnie tych właściwości.  Funkcja z pewnością przyspieszy pracę przy wykonywaniu kreskowań lub dorysowywaniu linii do otrzymanego rysunku, bez konieczności każdorazowego sprawdzania i ustawiania właściwości obiektów nie przydzielonych na właściwych warstwach.

POLITYKA CENOWA

Posiadając licencje wieczyste programu AutoCAD właściwie nie mieliśmy na co narzekać (może oprócz nieco wysokiej ceny) – program ogólnie spełniał swoją funkcję. Wymiana projektów odbywała się w głównie w formacie DWG 2007 lub DWG 2010. W momencie wprowadzenia kolejnej wersji plików DWG 2013  zaczęły się drobne problemy związane z wymianą plików między biurami, z którymi prowadziliśmy (i wciąż prowadzimy) współpracę.

Problem leżał w niemożliwości otwarcia niektórych plików DWG zapisanych w wyższych nieobsługiwanych formatach – oczywiście zawsze możliwe było zapisanie plików w formacie DWG 2010, jednak z racji dużej ilości wymienianych danych zawsze zdarzały się pliki, które były problematyczne do otwarcia – konieczne były dodatkowe maile i prośba o zapisanie projektu w starszej wersji.

To wszystko prowadziło do niepotrzebnego zamieszania, posiadania kilku tych samych plików projektów zapisanych w różnych formatach oraz straty czasu. Nie były to jednak problemy niemożliwe do „przeskoczenia”. Sytuacja nasiliła się głównie z początkiem roku 2018, kiedy to zaczął obowiązywać nowy format 2018 i wiele z firm, z którymi współpracujemy zaczęło wykorzystywać właśnie tą wersję plików. Sytuacji nie poprawiłoby z pewnością wprowadzenie kolejnego standardu wymiany danych DWG 2019, który został już zapowiedziany.

W przeciwieństwie do AutoCAD, program  GstarCAD oferuje licencje wieczyste (elektroniczne lub oparte o klucz USB). Mogę określić GstarCAD jako tani CAD ,  gdyż cena jego licencji wieczystej jest niższa od rocznej subskrypcji programu oferowanego przez firmę Autodesk.

PODSUMOWANIE

Przyszła pora na krótkie podsumowanie mojej recenzji.

– Moim zdaniem każdemu projektantowi, który korzysta z programu AutoCAD przestawienie się na program CAD 2D / 3D GstarCAD nie zajmie więcej niż godzinę i od początku zauważy znaczny wzrost szybkości pracy.

– GstarCAD to program do rysunku technicznego, który zawiera praktycznie takie same  funkcje jak AutoCAD, a sama praca jest identyczna w obu programach.

– GstarCAD posiada też kilka ciekawych rozwiązań, takich jak np. możliwość przechowywania projektów w chmurze czy też świetna darmowa przeglądarka DWG FastView. Dużym plusem dla tej  darmowej przeglądarki jest możliwość otworzenia właściwie dowolnego pliku DWG i zapisanie go w wybranej wersji DWG, w której obecnie jesteśmy w stanie otworzyć plik (np. zapisanie do starszej wersji)

– GstarCAD posiada kilka funkcji, które kojarzę z innych programów CAD  np. Porównywanie rysunków, czy Automatyczne przydzielanie rysowanych elementów do wcześniej określonych warstw.

– GstarCAD występuje w dwóch wersjach: Standard i Professional (ta pierwsza nie posiada bloków dynamicznych i kilku narzędzi do modelowania 3D). Ja testowałem wersję Professional z uwagi na wykorzystywanie bloków dynamicznych. Obie wersję są oferowane jako licencje wieczyste – czyli nie występuje konieczność aktualizacji programów i kolejnych opłat.

Każdemu użytkownikowi programu AutoCAD mogę z czystym sumieniem polecić program GstarCAD gównie jako dobry uniwersalny program do projektowania. Przemawia za nim funkcjonalność, niska cena oraz szybkość i wygoda pracy. Dla mnie osobiście niezwykle ważna jest również  wieczysta licencja, która daje  jednak pewność posiadania programu bez względu na aktualną czy przyszłą sytuację finansową mojej firmy.

POBIERZ TUTAJ

Zobacz inne

ergonomia-projekt mieszkania

6 cech ergonomicznej kuchni, które musisz znać

projekt mieszkania

O czym trzeba pamiętać, projektując ergonomiczne mieszkanie?

Jaki program zamiast AutoCAD?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *