nowoczesny stół do kuchni

Jak wybrać drewniany stół do kuchni?

Czy stół drewniany pasuje do nowoczesnej kuchni? Na co warto zwracać uwagę, wybierając stoły kuchenne? Każda kuchnia, niezależnie od projektu, powinno mieć kilka niezmiennych cech. Przede wszystkim układ i wyposażenie kuchni musi być funkcjonalne, by domownicy w wygodny sposób mogli przyrządzać i spożywać posiłki.

nowoczesny stół do kuchniMeble, a szczególnie blaty i fronty powinny być wykonane z trwałych materiałów, by zapewnić odporność na zmiany temperatur, wilgotność powietrza, a także zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne powstające w trakcie gotowania. Oczywiście nie bez znaczenia jest także design spójny z pozostałą częścią mieszkania. Podobnymi zasadami należy kierować się przy wyborze drewnianych stołów do kuchni.

Z tego artykułu dowiesz się,

  • jak dobrać stół do kuchni
  • jakie cechy mają trwałe stoły kuchenne
  • jakie zalety ma stół drewniany
  • jak wyglądają nowoczesne stoły do kuchni

Drewniane stoły kuchenne

Najczęściej wybierane stoły to drewniane modele. W zależności od gatunku drewna cechują się one większą lub mniejszą wytrzymałością, niższą bądź wyższą ceną. Drewniane blaty są najbardziej uniwersalne i sprawdzą się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wystrojach. Na rynku są dostępne także blaty kamienne (bardzo odporne na uszkodzenia, ale dość ciężkie i drogie), ze szkła hartowanego (pasujące do surowych aranżacji), laminowane (tanie, ale w dłuższym użytkowaniu mało wytrzymałe).

blat
Drewniany stół kuchenny

Do produkcji blatów z drewna najczęściej stosuje się drewno dębowe, sosnowe, bukowe lub olchowe. Najbardziej trwałe i eleganckie są stoły dębowe, dające pewność długiego i bezproblemowego użytkowania. Decydując się na stół dębowy do kuchni warto upewnić się, że jego blat składa się z pełnych bloków drewna na całej jego długości. Blaty posklejane z klepek mogą szybciej się niszczyć i nie prezentują się tak wytwornie.

Tradycyjne i nowoczesne stoły do kuchni

Drewniane stoły kuchenne są na tyle naturalne i uniwersalne, że będą pasować właściwie do każdego rodzaju wnętrza. Warto jednak urozmaicić typowy model szorstkim wykończeniem blatu lub ukośną krawędzią. Ciekawym pomysłem są również połączenia materiałów, np. drewna z metalem. Masywny dębowy blat dobrze prezentuje się na metalowym stelażu. Zdarza się, że metalowe nogi można dodatkowo zamówić w dowolnym kolorze, coraz częściej wybierane są odważne barwy – jak pomarańczowy czy turkusowy. Takie rozwiązanie sprawdzi się w nowoczesnych i odważnych projektach wnętrz. Do ascetycznych mieszkań urządzonych w stylu skandynawskim lub japońskim będą pasować proste formy i naturalne barwy.

Stół do kuchni: kwadratowy, prostokątny, okrągły czy owalny?

Kształt stołu ma bardzo duże znaczenie ze względu na ustawność pomieszczenia. Stoły prostokątne są najpopularniejsze i najbardziej praktyczne. Można je dostawić do ściany lub ustawić w kącie, by zaoszczędzić nieco miejsca w mniejszej kuchni. Są one również wygodne, gdy służą jako blat do przygotowywania posiłków. Kwadratowy kształt stołu ma podobne zalety, jeśli chodzi o ustawność. Przy kwadratowym stole zasiądzie jednak mniej osób – zazwyczaj ich rozmiar pozwala na komfortowe wykorzystanie czterech miejsc. W mniejszych kuchniach i ciasnych pomieszczeniach (np. o podłużnym planie) doskonale sprawdzą się stoły prostokątne i kwadratowe, które pozwalają zaoszczędzić wiele miejsca. Stoły kuchenne o okrągłym i owalnym kształcie są polecane do domów i mieszkań o dużo większym metrażu. W kompaktowych wnętrzach zmieszczą się okrągłe stoły o pomniejszonej średnicy, które zazwyczaj są dostępne na zamówienie. Ciekawe aranżacje powstają z wykorzystaniem stołów okrągłych w otwartych kuchniach połączonych z jadalnią. Zaletą takiego kształtu jest możliwość usadzenia większej liczby osób oraz brak kantów, co jest ważne, gdy stół jest usytuowany nie pod ścianą, ale na środku pomieszczenia.

stół kuchenny
Nowoczesny stół do kuchni

Wybierając stół, warto zwrócić uwagę, czy ma on możliwość rozłożenia do większego wymiaru. Zazwyczaj zarówno kwadratowe, jak i okrągłe stoły mogą być powiększone o kilka dodatkowych miejsc. Stół drewniany rozkładany musi mieć jednak przewidziany zapas miejsca, by po rozłożeniu każdy mógł wygodnie przy nim zasiąść.

Oferta producentów stołów drewnianych jest bardzo bogata. Wielu stolarzy oferuje także możliwość indywidualnego doboru koloru nóg lub wykończenia blatu. To daje jeszcze więcej nieoczywistych aranżacji wnętrza oraz dopasowania stołu do projektu mieszkania.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj o drewniane stoły do kuchni >

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *